Jak na výběr botiček pro první krůčky?
Boty pro první krůčky vybírejte pečlivě a zapomeňte na nošenou obuv
Je to sotva pár měsíců, kdy jste nadšeně pusinkovala ta miniaturní chodidla. A najednou se vaše „miminko“ postaví a začne obcházet samo nábytek. První krůčky jsou tu, ale do čeho je obout? Otázka víc než důležitá především proto, že odteď bude dítě chodit pořád a hodně, za den udělá v průměru 18 až 20 tisíc kroků.
Správná chůze a obutí tedy znamená zdravý postoj a má vliv na celé tělo. A naopak: do první třídy přichází asi třetina dětí s nohama různě poškozenýma v důsledku nošení nesprávné obuvi. A přitom se jich 99 % rodí s nohama naprosto zdravýma.
Nejlepší bota? Bosá noha...
„Dcerka zatím sama nechodí. Obchází jen nábytek,“ říká Stáňa. „Takže na doma boty nemá, jen protiskluzové ponožky. Ale zajímalo by mě, co pořídit, až sama začne chodit. Někdo tvrdí capáčky, někdo klasické botičky… Nejraději bych ji nechala úplně naboso, ale to už venku nepůjde.
A naboso po správném povrchu je skutečně „značka ideál“, což potvrzuje i autorka speciálního cvičení pro děti: „Pro nejmenší děti je důležité, aby jejich nožičky měly dostatek volnosti pro procvičování svalstva a možnost získávat hmatové stimulační podněty, které jsou nezbytné pro nácvik chůze a správný vývoj celého pohybového aparátu.“
Pro první chození doma se tedy botami nezabývejte, spíš dejte pozor, aby bosé dítě nenastydlo, a vyřešte to třeba právě ponožkami s protiskluzovou úpravou nebo koženými capáčky. A pokud se váš drobek začíná rozbíhat v létě, využijte počasí a šup s ním na zahradu.
Nejmenším dětem bychom měli dopřát v létě v co největší míře chůzi a běhání bosky po přírodním terénu, tedy po trávě nebo písku. V domácích podmínkách pak dětem na „rozchození“ nejlépe vyhovuje koberec.
"Vyrážíme do obchodu"
První „opravdické“ boty vybírejte až tehdy, když dítě získá v domácích podmínkách jistotu a chce se vydat na první procházku po parku. Kam pro ně zajít? Většina kvalitních značek se může pochlubit nějakým oceněním.
"Vyždímejte boty"
Pohybovat se v botách, které jsou těžké a nepoddajné, je únavné pro dospělé, natož pro děti. Proto je vhodné obuv před koupí potěžkat a zjistit jejich poddajnost a měkkost. „Kvalitní bota se dá doslova ždímat a přitom stále drží tvar. Důležitý je však pevný opatek, který zaručí, že se botička po týdnu nošení ‚nerozšmajdá.“
Kvalitní bota předejde zdravotním potížím
Jestliže se vám protáčejí panenky nad tisícovkou za botičky, které budou dítěti za dva měsíce malé, berte to jako investici do jeho zdraví, kterou předejdete možným zdravotním problémům. A také času věnovanému pozdějším nápravám vzniklých potíží, z nichž nejobvyklejší jsou ploché nohy.
„Vznik takzvaných plochých nohou, tedy snížení, případně vymizení podélné klenby nožní, může být například následkem dlouhodobého nošení příliš tvrdé obuvi. Pokud totiž dítě nemůže dostatečně odvalovat při chůzi, svaly rychle zleniví a mají větší sklon k plochonoží,“ upozorňuje Eva Žáková.
„Jestliže noha nedrží v obuvi správný tvar, dochází ke vpáčení kotníků a celkové deformaci svalové hmoty.
Malá bota zase vede v dlouhodobém horizontu k nedokrvení cév v prstech a deformace se projevují nejen v nohou, ale i v celkovém držení těla a páteře.“
Na co si dát pozor?
U obuvi hlídejte dostatečně širokou špičku, aby dítě mělo dostatek místa pro prsty. Takže honem zapomeňte na ty roztomilé špičaté balerínky, co by v nich vaše Andulka byla jako princezna, ale nožky by jí za to nepoděkovaly.
„Důležitý je samozřejmě i materiál, z něhož je bota zhotovena,“ upřesňuje Kristýna Přibylová. „Kůže nebo textil jsou měkké, prodyšné a absorbují vlhkost. Zároveň se dokážou přizpůsobit anatomickému tvaru nohy. Naopak umělé materiály jsou neprodyšné, takže v takových botách hrozí množení plísní a bakterií.“ Pokud můžete investovat větší obnos, kupte botky několikery na střídání, což je zdravé pro dospělé i děti.
Zapomeňte na...
…obnošené boty po sourozenci a crocsky.
„Nechat nosit mladší dítě boty po starším sourozenci vám nikdo nemůže zakázat, ale správné to není. Každé dítě si vyšlápne svoji stopu, svůj tvar, nějakým způsobem používá vlastní váhu. Nošením obuvi po někom jiném nutíte nového majitele, aby chodil stejně jako jeho předchůdce,“ vysvětluje Eva Žáková a radí koupit spíš oblečení ze secondhandu než dát dítěti použité boty.
Kam ano a kam ne pro boty?
Kvalitní dětskou obuv hledejte pouze ve specializovaných obchodech na dětské obouvání. Zdravotně nezávadné a kvalitní dětské boty nabízejí i lékárny a prodejny se zdravotními potřebami. Jen tu pokaždé nemáte jistotu, že prodavač bude mít na malého zákazníka dostatek času a trpělivosti.